Praha je překrásné město, které stojí za viděnou. Připravili jsme pro Vás několik tipů, co zde navštívit. Více informací se dozvíte na pražském turistickém portále.
Největší vánoční trh v České republice můžete navštívit v Praze na Staroměstském náměstí od 26. listopadu 2022 do 6. ledna 2023.
Trhy na Staroměstském náměstí budou ve znamení tradičních barev s přírodními odstíny, přičemž bude dominovat bílá se zlatou barvou. Na adventním trhu zakoupíte v ozdobených stáncích české suroviny a výrobky všeho druhu každý den od 10:00 do 22:00 (stánky s občerstvením mají otevřeno až do 24:00). Během adventního trhu budou probíhat zároveň na velkém pódiu různá divadelní a folklórní představení, koncerty či dětská vystoupení.
Přijďte načerpat vánoční atmosféru do centra Prahy. Další vánoční trhy, které můžete během vaší návštěvy navštívit:
Pohled na Pražský hrad patří mezi nejúchvatnější panoramata. Jeden z největších hradních komplexů na světě tvoří historické paláce, církevní budovy, zahrady a malebná zákoutí z rozmanitých architektonických slohů.
Pražský hrad je nejvýznamnější český hrad stojící na skalnatém ostrohu nad řekou Vltavou v centru Prahy, na vrchu Opyš. Od 9. století býval sídlem českých knížat, později králů a od roku 1918 je sídlem prezidenta republiky. Dvakrát v dějinách se stal hlavní rezidencí císaře Svaté říše římské. Pravděpodobně byl založen již někdy kolem roku 880 knížetem Bořivojem z rodu Přemyslovců.
Rozloha hradu se obvykle uvádí 7,28 hektarů. Je považován nejen za symbol města, ale i české státnosti.
Součástí hradu je katedrála svatého Víta, tradiční místo korunovací českých králů i jejich posledního odpočinku. Kromě mnohých českých panovníků, pražských biskupů a arcibiskupů, duchovních a šlechticů jsou v katedrále pochováni i někteří světci. Jsou zde také uloženy české korunovační klenoty. Více informací ZDE.
Karlův most je nejstarší stojící most přes řeku Vltavu v Praze a druhý nejstarší dochovaný most v České republice.
Tento most vznikl na místě Juditina mostu pobořeného roku 1342 při jarní povodni. Stavba nového mostu začala v roce 1357 pod záštitou krále Karla IV. a byla dokončena v roce 1402. Praha se i díky tomuto kamennému mostu stala významnou zastávkou na evropských obchodních stezkách.
Původně se mu říkalo jen „Kamenný“ nebo „Pražský“ most. Název „Karlův most“ se vžil až kolem roku 1870. Karlův most spojuje historická centra – Malou Stranu se Starým Městem a je 515,76 m dlouhý. Je vybudován z pískovcových kvádrů a po obou stranách je opevněn věžemi.
Harmonické spojení středověké architektury s výzdobou třiceti převážně vrcholně barokních soch a sousoší světců vytváří působivý celek, který reprezentuje dvě slavná období českého umění. Sochy byly na most postupně umísťovány od konce 17. století a nejznámější z nich je socha Jana Nepomuckého. Více informací ZDE.
Staroměstský orloj je jedinečná technická památka, která je součástí jižní stěny Staroměstské radnice v Praze. Průčelí této radnice zdobí od roku 1410.
Na jižní straně radniční věže byl pro orloj vybudován speciální kamenný přístavek, do kterého bylo celé mechanické ústrojí uloženo. Orloj je tvořen několika částmi – kromě astronomické a kalendářní desky je opatřen mechanismem dvanácti apoštolů, kteří se každou celou hodinu (9.00 - 23.00) objevují ve dvou malých okénkách.
Při přehlídce apoštolů ožívají mechanickým pohybem i další figury po stranách orloje, například Smrtka zvoní, obrací přesýpací hodiny a naznačuje vedle stojícímu Turkovi, že jeho čas vypršel. Ten odmítavě kroutí hlavou.
Pražský orloj jako poslední na světě dodnes měří babylonský (hvězdný) a staročeský čas. Ukazuje pohyby vesmírných těles a promlouvá k nám symbolikou středověku. Každou celou hodinu orloj oživí fascinující divadlo pochodujících apoštolů, pohyblivých soch po jeho krajích, aby vše ukončil mohutný zvuk zvonu na vrcholu věže. Několikrát v historii "měl namále", ale vždycky se našel někdo, kdo dokázal složitý mechanismus oživit. Více informací ZDE.